Godziny otwarcia : Pon. - Czw.: 09.00 do 20.00, Piątek 08.00 do 18.00
  Kontakt : TEL. 67 349 04 04

Protetyka stomatologiczna

Współpracujemy z największą w Polsce pracownią techniki dentystycznej, która świadczy swoje usługi na terenie Polski, Niemiec i Skandynawii. Pracownia ta zatrudnia jednych z najlepszych w kraju techników dentystycznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić Państwu jakość usług protetycznych na najwyższym poziomie. Jednocześnie nasze prace protetyczne objęte są całkowitą gwarancją i ich wymiana następuje GRATIS.

KORONY PEŁNOCERAMICZNE, CERKONOWE, MOSTY – RODZAJE – WADY I ZALETY

Są dwa rodzaje koron protetycznych stosowanych do odbudowy zniszczonego zęba: korony na metalu poddziąsłowe i korony pełnoceramiczne ze stopniem.

A. Korony na metalu

1. Korona na stopie metali nieszlachetnych tzw. metal

2. Korona na stopie metali szlachetnych tzw. złoto

Ad1. Metal

Są to standardowe korony, potocznie nazywane przez pacjentów porcelaną. Metoda ich wykonania polega na napaleniu na metal porcelany tak, aby mogła ona imitować ząb własny. Korona taka wchodzi pod dziąsło w taki sposób, że nie powinno być widać, że znajduje się ona na zębie. Żywotność takiej korony uzależniona jest od szybkości “ucieczki” dziąsła od jej brzegu, czyli tzw. obniżania się dziąsła. Korona ta ma swój cienki (na grubość jest to około 1mm) brzeg, który wchodząc pod dziąsło w pewien sposób je drażni. Może to być przyczyną skrócenia żywotności korony, ponieważ odkrycie jej brzegu pozbawia ją estetyki. Zdarza się, że brzeg ten a dokładnie metal, który jest pod porcelaną w postaci ciemnej obwódki, przebija spod dziąsła dając nienaturalną, ciemno zabarwioną obwódkę przy dziąśle. Naturalny ząb w sposób jednolity i całkowicie przepuszcza promienie świetlne, czyli jest to tzw. jego przezierność. W przypadku korony, gdzie porcelana jest napalona na metal, promienie świetlne nie przejdą. Wówczas imitacja własnego zęba jest ograniczona. Materiał ten używa się do odbudowy pojedynczych zębów jak i większych braków zębowych budując z nich mosty.

Ad2. Złoto

Innym rodzajem koron, są korony z porcelaną napaloną na metal, z tym ze jest to stop metali szlachetnych. Dlaczego takie materiały są stosowane? Ponieważ żywotność korony jest uzależniona od tzw “ucieczki” dziąsła, opuszczania się od jej brzegu. Zauważono, że na metalach szlachetnych wolniej rozwijają się bakterie, tzw. płytka nazębna. Dlatego też występuje mniejsze prawdopodobieństwo powstania stanu zapalnego. Wybór takiej korony, patrząc z punktu widzenia jak najdłuższego jej użytkowania jest zapewne bardziej słuszny w stosunku do korony porcelanowej napalonej na stop metali nieszlachetnych. Inne właściwości tzn. estetyka, ciemna obwódka przy szyjce zęba pod brzegiem dziąsłowym jak i brak przepuszczania promieni świetlnych przez warstwę metalu a tylko tam, gdzie jest sama porcelana są takie same jak w przypadku koron porcelanowych napalonych na stop metali nieszlachetnych. Cena dwukrotnie wyższa w stosunku do korony na stopie metali nieszlachetnych uwarunkowana jest ceną materiału. W tym przypadku chodzi o to, że używamy stopu metali szlachetnych, czyli złota, srebra, platyny. Materiał ten używany jest do odbudowy pojedynczych zębów jak i większych braków zębowych budując z nich mosty.

B. Korony pełnoceramiczne

1. Porcelana prasowana tzw. cergopres

2. Porcelana napalona na tlenek cyrkonu tzw. cerkon

Ad1. Cergopres

Idealna korona do odbudowy pojedynczych zębów przednich. Doskonale imituje ząb własny, wspaniale komponuje się z pozostałym uzębieniem. W odróżnieniu od poprzednich koron, brak metalu w tych koronach ułatwia przepuszczanie światła przez całą koronę tak jak w zębie własnym. Inną zasadniczą różnicą w stosunku do koron na metalu jest połączenie pomiędzy koroną a zębem w okolicy szyjki. W koronach wyżej opisanych występuje brzeg poddziąsłowy, drażniący w mniejszym bądź większym stopniu dziąsło. Korony pełnoceramiczne efekt ten wyeliminowano poprzez sposób szlifowania zęba z tzw. stopniem. Korony ze stopniem opierają się na własnym zębie i w ich przypadku brak jest brzegu dziąsłowego co w koronach na metalu. Są więc idealne? Niestety, nie do końca. Ten materiał nie nadaje się do budowy mostów, można nim odbudowywać tylko pojedyncze żeby i to najlepiej zęby przednie. A dlaczego? Sama porcelana jest zbyt krucha tzn. ma zbyt małą wytrzymałość i nie nadaje się do odbudowywania z niej koron zębów trzonowych ani budowy mostu. Jednak ze względu na ich estetykę są godne polecenia. Cena tez zrównoważona pomiędzy ceną porcelany na metalu a porcelany na złocie.

Ad2. Cerkon

To ostatni krzyk techniki. Pełna imitacja cech zębów własnych. Budowa takiej korony polega na tym, że metal zastąpiono minerałem. Jest nim tlenek cyrkonu. Jego właściwości jeśli chodzi o wytrzymałość są takie jak metalu a różnica polega na tym, że w stosunku do metalu przepuszcza on promienie świetlne. W przypadku tych koron uzyskano pełną estetykę i naśladownictwo natury zęba. Jest to korona do której ząb przygotowywany jest tzw. metodą ze stopniem, tak aby dziąsło nie było narażone na podrażnienia. Przepuszczanie światła jest takie samo w cergopresie, czyli tak jak w zębach własnych. Jednak ze względu na wytrzymałość materiału są to korony zdecydowanie lepsze od cergopresowych. Można z nich wykonywać korony pojedyncze jak i mosty. Korona zdecydowanie najlepsza, godna polecenia a co za tym idzie, najdroższa.

 

Poznaj naszą całą ofertę