Godziny otwarcia : Pon. - Czw.: 09.00 do 20.00, Piątek 08.00 do 18.00
  Kontakt : TEL. 67 349 04 04

zatrzymane ósemki

Zatrzymane ósemki – kłopotliwe zęby mądrości

Zatrzymane ósemki – kłopotliwe zęby mądrości.

Ósemki – czyli zęby ósme pojawiają się jako ostatnie, najczęściej między 18 a 25 rokiem życia, czyli w okresie osiągnięcia dojrzałości. Stąd często nazywane są zębami mądrości. Rozwijają się stopniowo, z przerwami, nawet przez kilka lat, więc u niektórych ludzi mogą pojawiać się znacznie później.

Wielu pacjentom kojarzą się one z bólem i skomplikowanymi zabiegami stomatologicznymi.

Czy ósemki są potrzebne ?

Wszystko wskazuje na to, że zęby ósme są zębami zupełnie zbędnymi. Zauważono bowiem, że u osób, którym ósemki nie wyrosły w ogóle, nie występują jakiekolwiek trudności z żuciem czy rozdrabnianiem pokarmów. Zazwyczaj zęby te są jedynie źródłem wielu problemów i niedogodności, szczególnie wtedy, gdy wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej spełnianie ich podstawowej funkcji. Dodatkowo w związku z ich położeniem, są one szczególnie narażone na atak choroby próchnicowej. Ta z kolei może zostać w krótkim czasie przeniesiona na zęby sąsiadujące.

Kiedy podjąć decyzje o ich usunięciu ?

Decyzja o uśnięciu ósemek głównie zależy od tego w jakim są stanie, oraz czy przysparzają pacjentowi dolegliwości. Aby to określić konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu możemy zobaczyć ich ułożenie i zmiany chorobowe. W przypadku gdy ząb wyrósł prawidłowo, lecz jest zniszczony przez próchnicę w stopniu wymagającym leczenia kanałowego, należy rozważyć jego usunięcie. Leczenia go , z uwagi na anatomię jak i utrudniony dostęp do zęba, jest bardzo trudne i  często może okazać się nieskuteczne.

Kolejnym zaleceniem do usunięcia jest również fakt wywierania silnego nacisku na inne zęby. Może to bowiem prowadzić do wad zgryzu oraz powikłań w zębach sąsiadujących.

Najczęstszym przypadkiem kwalifikującym ósemki do usunięcia jest fakt, że rosną one krzywo lub wrastają w policzek, czyli wychodzą poza linię łuku zębowego, co uniemożliwia im pełnienie funkcji żucia. Dodatkowo zęby ósme mogą powodować problemy z dziąsłami (częste stany zapalne, tworzenie się torbieli na dziąśle).

Gdy występują wskazania do usunięcia zębów ósmych, nie należy zwlekać z decyzją , ponieważ zabieg wykonany we wczesnej fazie wzrostu, przebiega znacznie sprawniej, tym samym jest najmniej inwazyjny dla Pacjenta.

Czy zęby mądrości usuwa się w taki sam sposób jak inne zęby?

Usunięcie ósemek może niekiedy bardziej przypominać zabieg chirurgiczny, niż standardowe rwanie zęba. Wynika to z ich niefortunnego ułożenia oraz trwałego tkwienia w łuku zębowym. Często spotykana jest również nietypowa liczba i kształt korzeni.  Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc bezboleśnie. Po usunięciu zęba zakłada się szwy na dziąsło.

W naszym Centrum wykonujemy dla Państwa nawet najbardziej skomplikowane zabiegi ekstrakcji zębów ósmych, jednocześnie w sposób najbardziej bezpieczny i najmniej inwazyjny dla Pacjenta.

Opracowano na podstawie:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/osemki-klopotliwe-zeby-madrosci_36689.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/osemki-czyli-zeby-niemadrosci_38821.html

Piła, Złotów, Wałcz, Trzcianka, Chodzież